Zmiany w podatkach 2019 nie takie straszne?

Aż 95 proc. przedsiębiorców obawia się zmian w podatkach, które zostały wprowadzone w styczniu tego roku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Według respondentów prowadzenie działalności gospodarczej najbardziej utrudniały będą rosnące koszty zatrudnienia pracowników oraz niejasne i niespójne przepisy dotyczące działalności gospodarczej. Odsetek firm wskazujących na te bariery jest najwyższy od 2016 r.

Podatki od 2019 roku

I rzeczywiście jest się czego bać. Zmian w podatkach wprowadzonych od 2019 r. jest bowiem tak dużo, że zanim przedsiębiorcy i urzędnicy opanują chaos wywołany modyfikacjami prawa, wszyscy najedzą się sporo stresu.

Nowelizacje dotyczą m.in. ordynacji podatkowej, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) czy ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Zmiany podyktowane są przede wszystkim dążeniem do uszczelniania systemu podatkowego, mającym na celu umożliwienie państwu kontynuowanie i rozszerzanie programów socjalnych. W praktyce oznacza to m.in. zaostrzenie klauzul mających przeciwdziałać unikaniu opodatkowania, a przede wszystkim nałożenie na podatników nowych obowiązków.

Deklarowane przez rząd uproszczenia zasad płacenia podatków rzeczywiście się pojawią, ale w porównaniu do zmian profiskalnych jest ich bardzo niewiele.

Zmiany w podatkach 2019 r. wprowadzają też możliwość uwzględnienia wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci, zatrudnionych przez przedsiębiorcę w swojej firmie, w kosztach uzyskania przychodu. Jest to na rękę przede wszystkim tzw. firmom rodzinnym.

Pozytywną zmianą w podatku CIT jest jego obniżenie z 15 do 9 proc. dla małych podatników. Niestety skorzysta na tym jedynie połowa z 400 tys. firm, które płacą CIT (przypomnijmy, że ponad dwa miliony firm rozlicza się w ramach podatku PIT).

Danina solidarnościowa, ceny tranferowe

Zmiany podatkowe od 2019 r. to także exit tax (nowy podatek od niezrealizowanych zysków), tzw. danina solidarnościowa, oraz nowe regulacje dotyczące rozliczenia aut osobowych oraz cen transferowych.
Exit tax ma być stosowany, gdy w wyniku przeniesienia aktywów lub samego podatnika do innego kraju, Polska straci prawo do podatku od dochodu ze sprzedaży aktywa, do którego opodatkowania miałaby prawo, gdyby do tego transferu nie doszło.
Z kolei tzw. danina solidarnościowa to nowy podatek od osób fizycznych, których suma dochodów przekroczy milion złotych (stawka podatku wyniesie 4 proc. nadwyżki ponad tę kwotę).

Samochód w firmie

Istotne zmiany w podatkach w Polsce dotyczą rozliczeń wydatków związanych z zakupem i eksploatacją firmowych samochodów osobowych. Limit amortyzacji samochodu osobowego wynosi 150 tys. zł i 225 tys. zł w wypadku aut elektrycznych. Wydatki związane z autem firmowym używanym wyłącznie do działalności gospodarczej można rozliczać w kosztach bez ograniczeń pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W przypadku aut firmowych używanych do celów mieszanych do kosztów można zaliczyć 75 proc. wydatków. Jeśli w działalności gospodarczej używamy auta prywatnego, limit wynosi 20 proc.

George Orwell zauważał, że gdy chodzi o podatki, nikt nie jest patriotą. Nawet najwięksi zwolennicy socjalizmu niechętnie pochylają się nad formularzami podatkowymi. Niestety ignorantia legis non excusat – nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem – w coraz szczelniejszym systemie każdy, kto nie zastosuje się do zmian podatkowych, poniesie tego konsekwencje. Aby nie zginąć w gąszczu przepisów, warto skorzystać ze szkolenia, podczas którego wszelkie wątpliwości rozwieje specjalista. A specjalisty trzeba tu naprawdę wybitnego.


Wybrane szkolenia


Kontakt w sprawie szkoleń
Katarzyna Gietka

kom. 668 326 022
tel. 22 378 26 81
e-mail: katarzyna.gietka@kdkinfo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *