Jak my żyliśmy bez Excela?

Szkolenie Excel Warszawa

Arkusz kalkulacyjny wykona pracę szybciej i skrupulatniej niż nawet cały zespół najlepszych międzynarodowych matematyków. Bez Excela nie da się dziś prowadzić, a tym bardziej rozwijać firmy. Ale ten program potrafi znacznie więcej niż tylko zliczać cyferki. W dodatku praca z nim może być dobrą zabawą.

Początki arkusza kalkulacyjnego

Pierwsza wersja Excela została wydana 30 września 1985 r. i zaprezentował ją sam Bill Gates. Nazwa programu (oznaczająca „odnieść sukces”, „przewyższać”) tylko na początku i tylko niektórym wydawała się na wyrost. Była przygotowana dla komputerów Macintosh i już wkrótce wiele firm kupowało te urządzenia tylko po to, aby korzystać z Excela. Od tamtej pory program został udoskonalony do takiego stopnia, że dziś jest jednym z największych zasobów każdej firmy.

Komputerowe arkusze kalkulacyjne zrewolucjonizowały biznes. – Pomyślcie o świecie bez Excela. Dla mnie to niemożliwe – przyznał Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft podczas Aspen Ideas Festival, mimo że kierowana przez niego firma sprzedaje przecież wiele innych programów. Dziś Excelem posługuje się ponad 750 milionów użytkowników. Ta uniwersalność ułatwiła międzynarodową współpracę w biznesie, bo dane z Excela otworzą wszyscy (pecetowe i macintoshowe wersje plików są z sobą zgodne). Według „Forbesa” Microsoft jest 23. wśród największych firm, ale pod względem wartości (407 mld dol.) zajmuje trzecią pozycję.

Funkcje programu Excel

Excel ma około 300 funkcji; analizuje i przetwarza dane z matematyki, statystyki i logiki, prowadzi operacje na tekstach. Umożliwia realizowanie programu księgowego, planowanie budżetu, przygotowywanie bilansów, kart płac itp. Obliczeń dokonuje się jedną komendą. Można go wykorzystać w czasie prezentacji (tworzyć różnego typu wykresy). Mimo że jest tak skomplikowany, to dzięki inteligentnym funkcjom pomocy także intuicyjny. „Wyświetlanie danych w kontekście pozwala podejmować decyzje lepiej poparte danymi” – pisze na swojej stronie Microsoft. Zmiana wartości w kilku komórkach na inne pozwala bowiem natychmiast dowiedzieć się, jakie efekty osiągniemy, gdy zmienimy budżet.

W najnowszej wersji programu dodano m.in. atrakcyjne wizualnie histogramy i wykresy kaskadowe, mapy 3D czy opcję rozpoznawania trendów w złożonych ciągach liczb (umożliwiającej rozpoznawanie trendów przyszłej sprzedaży).

Porównajmy te możliwości z pierwszym arkuszem kalkulacyjnym, który miał zaledwie 254 wiersze i 63 kolumny (jednakowej szerokości), a przeliczenia wymuszano ręcznie; o wykresach czy systemie pomocy nikt nawet nie myślał (zaciekawieni tym tematem mogą ściągnąć pierwszą wersję arkusza kalkulacyjnego, który nazywa się VisiCalc).

Wykorzystanie Excela w codziennej pracy

Dziś, dzięki nieustannemu rozwojowi Excela, pomysłów na to, jak jeszcze można wykorzystać ten program, nie brakuje. Jest on na przykład wygodną książką telefoniczną. Z kolei Tristan Calderbank, programista z Kanady, przekształcił arkusz Excel w komunikator, umożliwiający pracę w grupie biznesowej i pewność, że dane nie zginą, bo regularnie same się zapisują. Pracujący nad plikiem są powiązani z odświeżającym się co 20 sekund arkuszem serwerowym. Główne okno przesuwa komórki i ignoruje duplikaty. Każdy widzi wszystko, co zostało napisane, więc wysiłki potencjalnych hakerów są niezwykle utrudnione.

Excel sprawdza się również w tworzeniu grafiki wektorowej, na przykład rysowania tabel czy trójwymiarowych wykresów, a z nich (dzięki makrom i modelom dyfuzji) – porywających animacji. Pasjonaci symulacji komputerowych mogą wykorzystać Excela do przygotowania uroczych kartek okolicznościowych. Zainteresowani zjawiskami fizycznymi znajdą wiele ciekawych, tłumaczących świat, animacji na stronie ExcelUnusual.com. A tych, którzy lubią grać, zaciekawi stworzona w tym programie strategiczna gra  EXLCOM (podobna do XCOM). W Excelu można też zagrać w Prince of Persia, Angry Birds czy Mortal Kombat. A szef nie zorientuje się, że zamiast pracować, robimy sobie dodatkową przerwę w pracy.

Zapraszamy na szkolenia:

Fani programu Excel

Na świecie istnieją setki tysięcy fanów Excela, zafascynowanych programem tak, jak inni podróżami czy literaturą. W zgłębianie wszystkich jego funkcji zaangażowali się tak bardzo, że w San Diego w Kalifornii zostały dla nich organizowane Mistrzostwa Świata (to zresztą nie jedyne zawody tego typu na świecie). Niedawno zgromadziły one 228 tys. uczestników. Zwyciężyła 15-letnia  Rebecca Rickwood z Wielkiej Brytanii. Skoro ona może, to Ty też! Wystarczy rozpocząć przygodę z arkuszem kalkulacyjnym i pozwolić się jej porwać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *